Pożyteczne współzawodnictwo

[ Powrót do aktualności ]

We wtorek 14 maja w urokliwej scenerii otmuchowskiego zamku odbyły się XVI Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK. Tegoroczną imprezę pod hasłem "Promujemy zdrowy styl życia" zorganizował Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie. W tej prozdrowotnej edukacyjnej rywalizacji wystartowało 16 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Otmuchów i Gminy Paczków.

Celem zawodów było m.in. podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Czteroosobowe zespoły pokonywały trasę, na której były umieszczone stacje z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu. Do symulowanych zadań należały: resuscytacja krążeniowo-oddechowa na manekinie, oparzenie dłoni, krwotok z nosa, złamanie otwarte kończyny dolnej, omdlenie i uraz kręgosłupa.

Uczestnicy układali z puzzli znak czerwonokrzyski , malowali herb miasta , rozwiązywali test zawierający 15 pytań : o PCK , z zakresu udzielania pierwszej pomocy i o Otmuchowie . Medale za konkurencje indywidualne otrzymali:

- gra w bule : I m. Małgorzata Ból - Gimnazjum w Otmuchowie, II m. Wiktoria Wojtyła- PSP nr 2 w Paczkowie , III m. Patryk Chodakowski - Gimn. w Otmuchowie - rzuty lotkami do tarczy : I m. Grzegorz Turniak - ZSP w Trzeboszowicach, II m. Karolina Kasprzyk, III m. Daniel Burek – ZS w Jarnołtowie.

Dodatkową atrakcją był pokaz otmuchowskiej Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Każdy mógł spróbować swoich sił w gaszeniu pożaru, założyć hełm , wejść do strażackiego wozu, zobaczyć jego wyposażenie. Można było również podziwiać wspaniałą panoramę z wieży zamkowej.

Na stacjach sędziowali i pozorację przygotowali członkowie grupy SIM PCK działającej przy ZS w Otmuchowie oraz słuchacze PWSZ w Nysie.

Zwycięskie drużyny:

szkoły podstawowe:

I miejsce - PSP nr 2 w Paczkowie

II m. - ZSP w Kałkowie

III m. - ZSP w Grądach

szkoły gimnazjalne:

I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Paczkowie

II m. - Gimnazjum w Otmuchowie

III m. - Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe w Paczkowie

Nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Otmuchowa i Starostwo Powiatowe w Nysie. Słodyczami obdarowały młodych ratowników Zakłady Przemysłu Cukierniczego w Otmuchowie. Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie składa podziękowania sponsorom, młodzieży czerwonokrzyskiej, opiekunom SK PCK, pani prezes CUHT "Zamek" , Jednostce OSP za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów.

 

Galeria: