Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
w Opolu w dniu 31 maja 2014r.

[ Powrót do aktualności ]

W sobotę 31 maja na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu odbyły się Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Były to szczególne zawody bo składały się z dwóch części: etapu okręgowego XXII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK (dla szkół ponadgimnazjalnych) i I edycji Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK (dla szkół gimnazjalnych).

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Opolskiego – Pan Andrzej Buła. W skład Honorowego Komitetu Organizacyjnego weszli: Prezydent Miasta Opola – Pan Ryszard Zembaczyński, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Opolskie Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Stowarzyszenie „Bieg Opolski” oraz firmy: „Nutricia” Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Opolu, „Multiserwis” Sp. z o.o. w Krapkowicach i „Atmoterm” S.A. w Opolu.

W mistrzostwach startowało 16 zespołów ratowniczych PCK – zwycięzców etapów rejonowych/strefowych (w Brzegu, Grodkowie, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Nysie, Oleśnie, Opolu i Otmuchowie), 8 ze szkół gimnazjalnych i 8 ze szkół ponadgimnazjalnych.
Organizatorzy przygotowali 2 pętle osobne dla każdej kategorii szkół. Zespoły musiały udzielić pomocy m.in. potrąconemu przez samochód rowerzyście, napadniętej dziewczynie, ekipie elektryków, uczniowi, który poślizgnął się na schodach czy dziewczynie, która targnęła się na swoje życie. W obu pętlach był test teoretyczny wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i wiadomości o Czerwonym Krzyżu oraz stacje – relaksy (układanki słów, sudoku). Sędziowali: Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK, lekarz, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz Ratownicy Grupy Ratownictwa PCK w Opolu.

Pozorantami na stacjach była młodzież czerwonokrzyska z Grupy SIM PCK.
Po zakończeniu konkurencji na wszystkich czekał poczęstunek – grochówka.

Na podium znaleźli się:
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu,
II miejsce – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie,
III miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie – Koźlu.
w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Brzegu,
II miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 5 w Kedzierzynie-Koźlu,
III miejsce – Gimnazjum w Zespole Szkół w Jędrzejowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki a zwycięzcy trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach szkół nagrody rzeczowe i puchary.

Podczas mistrzostw swoją obecnością zaszczyciły nas przedstawiciele Honorowego Komitetu Organizacyjnego, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Opolu oraz media (TVP Opole i Radio Opole).

Pogoda i humory wszystkim dopisały.

Opolski Oddział Okręgowy
Polski Czerwony Krzyż

 

Galeria: