Wycieczka po Ziemi Kłodzkiej

[ Powrót do aktualności ]

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie (woj. opolskie) zorganizował w dniach 21 i 22 października wycieczki turystyczno - krajoznawcze po Ziemi Kłodzkiej. Były to jednodniowe wyjazdy dla dzieci z rodzin ubogich oraz aktywnych członków szkolnych kół PCK ze wszystkich placówek oświatowych Gminy Otmuchów. Zadanie z zakresu krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży w ofercie złożonej przez PCK do Gminy wsparł Burmistrz Otmuchowa. Imprezę dofinansowano z organizowanej akcji "Gorączka Złota". Uczestnikom zapewniono bogaty program .W ciągu 2 dni 60 osób poznawało walory krajobrazowe, turystyczne i przyrodnicze Kotliny Kłodzkiej. Podziwiać można było piękne widoki, pokonując trasę pełną górskich serpentyn przez Złoty Stok, Lądek Zdrój i Stronie Śląskie do Kletna. Uczniowie zachwycili się przepiękną szatą naciekową Jaskini Niedźwiedziej w Masywie Śnieżnika, którą wraz z otaczającą ją otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody.

Bogatą kolekcję kamieni, minerałów i skamieniałości pokazał geolog- pasjonat w Muzeum Ziemi w Kletnie. Ciekawostką były skamieniałe gniazda jaj dinozaurów sprzed 70 mln lat, sprowadzone z Chin oraz ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich. Przy Muzeum jest Park Jurajski, w którym prezentowane są dinozaury i skamieniały las permski. Pełni wrażeń wycieczkowicze spożyli smaczny posiłek w restauracji "Polska Chata" w Lądku Zdrój. Po obiedzie zwiedzali Park Zdrojowy. W Pijalni Wód Mineralnych "Wojciech" z dostępnymi źródłami wód siarkowo - fluorkowych: Zdzisław i Maria Skłodowska Curie można było nabrać sił do dalszej wyprawy. Wody te nie smakowały, ale ze względu na właściwości lecznicze (przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości) każdy postanowił spróbować. Atrakcją dla zwiedzających był Rynek w Lądku Zdroju - cudowny plac miasta z pięknymi kolorowymi kamienicami i stojącym pośrodku neorenesansowym Ratuszem oraz barokową Kolumną Trójcy Świętej i pręgierzem z XVI wieku.

Wtorek był piękny i słoneczny, w środę chłodno i deszczowo, ale oba wyjazdy się udały. Program został zrealizowany a zaplanowane cele osiągnięte. Organizatorom chodziło m.in. o upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej, krzewienie zasad zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi. W ten sposób ZOR PCK postanowił również podziękować młodym wolontariuszom za działalność na rzecz Stowarzyszenia.

 

Galeria: