"Bezpiecznie do szkoły"

[ Powrót do aktualności ]

Oddział Rejonowy PCK w Opolu zakończył realizację zadania publicznego ph. "Bezpieczne dziś, jutro - inwestycja na przyszłość", finansowany ze środków Miasta Opole.
Program skierowany był do przedszkolaków oraz dzieci uczęszczających do szkół podstawowych z terenu miasta Opola. Jego zadaniem było zachęcenie do poznawania zasad bezpieczeństwa na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dla dzieci w przedszkolach zorganizowany został konkurs plastyczny pt "Bezpieczny przedszkolak", a dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych klas I-III konkurs plastyczny pt "Bezpieczna droga do szkoły". Do konkursów zgłosiło się 9 placówek z terenu miasta Opola tj: PP nr 8, PP nr 28, PP nr 33, PP nr 36, PSP nr 2, PSP nr 8, PSP nr 14, PSP nr 21, PSP nr 26. Łącznie w obu kategoriach wiekowych udział wzięło 102 osoby.

W placówkach, do których uczęszczali laureaci konkursów plastycznych (w kategorii przedszkola i szkoły podstawowe), odbyły się pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przygotowane przez Instruktorów Pierwszej Pomocy PCK i Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Udział w nich wzięło 39 przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 8 w Opolu oraz 90 uczniów klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Opolu.

W szkołach podstawowych (klasach IV-VI) ogłoszony został konkurs na najciekawszą gazetkę o tematyce bezpieczeństwa. Po przygotowaniu gazetek szkoły nadesłały do biura PCK dokumentację fotograficzną, która została oceniona przez powołaną komisję. Placówka, która przygotowała najciekawszą, najoryginalniejszą gazetkę tj. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu, otrzymała nagrodę rzeczową w postaci fantom do nauki resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

W ramach programu dzieci ze szkół podstawowych (klas IV-VI) wzięły również udział w Turnieju wiedzy ph "Bezpiecznie do szkoły". W etapie szkolnym udział wzięło 282 uczniów z 6 szkół z terenu miasta Opola - PSP nr 8, PSP nr 14, PSP nr 15, PSP nr 16, PSP nr 21, PSP nr 28. Każda szkoła wyłoniła 5 reprezentantów na etap miejski.
Etap miejski turnieju obejmował test wiedzy oraz poszerzony został o sprawdzenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Laureatami konkursu zostali uczniowie z:

  • I miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Opolu
  • II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Opolu
  • III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 w Opolu
Szkoła, do której uczęszcza zwycięzca otrzymała fantom do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.