XVIII Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK w Otmuchowie
Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża
w Otmuchowie

[ Powrót do aktualności ]

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie zorganizował dla uczniów ze szkół podstawowych zawody pierwszej pomocy ph. "Promujemy zdrowy styl życia ".

W dniu 13 maja  stawiło się 8 drużyn z placówek oświatowych Gminy Otmuchów i Gminy Paczków, aby  sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Czteroosobowe zespoły konkurowały między sobą na stanowiskach z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu, które były rozmieszczone wokół stawku na Placu Partnerstwa. Do symulowanych zadań należały: oparzenie dłoni, krwotok z nosa, złamanie otwarte kończyny dolnej , uraz kręgosłupa oraz  resuscytacja krążeniowo-oddechowa na manekinie.
Do rozwiązania był  również test zawierający 15 pytań : o PCK , z zakresu udzielania pierwszej pomocy i o Otmuchowie . W punktach oczekiwania zawodnicy układali z serduszek znak czerwonokrzyski, grali w  bule i w rzutki . Najlepsze wyniki osiągnęli:

- gra w  bule : I m. Patrycja Ryszka  z ZSP w Grądach , II m. Gracjan Wolny  z ZSP w      Trzeboszowicach , III m. Paulina  Hucaluk  ze SP w Otmuchowie .

- rzuty lotkami do tarczy :  I m. Emilia Pyka  z ZSP w Grądach ,  II m. Gabriela Kwiatkowska, III m.  Julia Odziomek  z ZSP w Trzeboszowicach.
   Dużym zainteresowaniem cieszył się  pokaz otmuchowskiej Jednostki  Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć  wyposażenie  wozu strażackiego, sprzęt  do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Największą atrakcją była obsługa węża pożarniczego.

Na stacjach sędziowali studenci z PWSZ w Nysie / Ratownictwo Medyczne/ a pozorację przygotowali członkowie SK PCK  przy ZS w Otmuchowie . Patronat nad mistrzostwami objął Burmistrz Otmuchowa.
Zwycięskie drużyny:
I miejsce  -  ZSP w Trzeboszowicach
II m.         -  PSP nr 2 w Paczkowie
III m.        -  SP w Jarnołtowie

Na kolejnych miejscach uplasowały się zespoły  : ZSP w Mesznie, ZSP w Grądach, ZSP  w Kałkowie, SP w Otmuchowie i SP w Ligocie Wielkiej.
Nagrody zostały ufundowane przez  Burmistrza Otmuchowa i Starostwo Powiatowe w Nysie. Wręczał je Sekretarz Miasta Zdzisław Cholewiński. Natomiast  Zakłady Przemysłu Cukierniczego w Otmuchowie przekazały słodkie upominki.

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK składa podziękowania sponsorom, młodzieży czerwonokrzyskiej, opiekunom SK PCK , studentom , Jednostce OSP za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów.

Stanisława Kosmal

Sekretarz OR PCK w Otmuchowie

Galeria: