I Opolskie Śniadanie Wielkanocne

[ Powrót do aktualności ]

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 2 kwietnia Polski Czerwony Krzyż Opolski Oddział Okręgowy wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Opolu przygotował pierwsze Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców Opola. Aby wiośnie, która sypnęła śniegiem, zrobić na złość, Plac Wolności, gdzie wszystko się odbywało, zakwitł żółtymi żonkilami, bukszpanowymi drzewkami, latarnie przyozdobiły się stroikami, a drzewa wielkimi kolorowymi pisankami.

W przygotowania włączyły się Szkolne Koła PCK, Kluby Wiewiórka PCK, Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi PCK, Grupa Ratownictwa PCK, a także podopieczni Domów Dziennego Pobytu, działających na terenie miasta Opola. Do wspólnego udziału zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Była to okazja do integracji opolan w życzliwej, świątecznej atmosferze przy tradycyjnym stole wielkanocnym pełnym świątecznych potraw i wypieków.

Nie zabrakło również najważniejszej potrawy świątecznej – żurku "przyprawionego sercem" przez Pana Prezydenta Miasta Opola – Pana Arkadiusza Wiśniewskiego i Przewodniczącego Rady Miasta – Pana Marcina Ociepę, którzy pełnili rolę gospodarzy przy nalewaniu mieszkańcom żuru.

Podczas Śniadania Wielkanocnego odbył się również konkurs na "Najwyższą Palmę i Największą Babę Wielkanocną". W konkursie mógł brać udział każdy, kto na rozpoczęcie śniadania przyniósł swoje rękodzieło lub wypiek. Mieszkańcy Opola okazali się bardzo kreatywni i twórczy – najwyższa palma mierzyła 6 m, a jej autorami byli seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Magda-Maria" w Opolu. Nagrody w konkursie ufundowane były przez Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta, MOPR Opole oraz OOO PCK.

Świąteczny Zajączek zrobił również miłą niespodziankę dzieciom z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji w Opolu, przekazując im trzy rowerki dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Zajączkowi pomagał wręczyć Opolski Oddział Okręgowy PCK, Prezydent Miasta Opola i Przewodniczący Rady Miasta Opola. Aby podkreślić uroczysty charakter czasu oczekiwania na nadchodzące Święta, dzieci z Klubów Wiewiórka PCK i młodzież ze Szkolnych Kół PCK, przygotowała przepiękne stoiska ze świątecznymi ozdobami, dekoracjami i wypiekami.

Każdy odwiedzający mógł przy nich zapoznać się z najróżniejszymi formami zdobień i dekoracji pisanek i stroików, od tych tradycyjnych po wyszukane i niecodzienne formy, od tych prostych po wymagających czasu i cierpliwości. A to wszystko własnoręcznie wykonane przez dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i Opiekunów PCK. Przedszkolaki z zaprzyjaźnionych z PCK przedszkoli zaprosiły w trakcie śniadania wszystkich odwiedzających na przedstawienie, występy z wierszykami i piosenkami.

Wolontariusze z Grupy SIM PCK w Opolu dbali o to by najmłodsi uczestnicy dobrze bawili się podczas Śniadania Wielkanocnego, a GR PCK Opole aby każdy czuł się bezpiecznie. Mamy nadzieję, że Śniadanie Wielkanocne stanie się tradycją w naszym mieście i za rok spotkamy się w podobnym gronie, tylko przy nieco mniej kapryśnej pogodzie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Śniadania Wielkanocnego, a w szczególności uczniom Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, którzy upiekli pyszne mazurki i baby wielkanocne.

Opolski Oddział Okręgowy PCK

Galeria: