Wycieczka otmuchowskiego Oddziału PCK

[ Powrót do aktualności ]

Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Otmuchowie zorganizował w dniach 6, 8 i 9 października jednodniowe wycieczki turystyczno - krajoznawcze po Ziemi Kłodzkiej dla dzieci z rodzin ubogich oraz aktywnych członków Szkolnych Kół PCK z placówek oświatowych Gmin Otmuchów i Paczków.
Wyjazdy sfinansowano z pieniędzy pozyskanych w akcji "Gorączka Złota" oraz ze środków Gminy Otmuchów (w ramach realizowanego zadania publicznego zakresu krajoznawstwa).
Kierownicy wycieczek – panie Stanisława Kosmal i Iwona Wróblewska zapewniły uczestnikom bogaty program. W ciągu 3 dni 120 osób poznawało walory krajobrazowe, turystyczne i przyrodnicze oraz tradycje, zabytki, kulturę i historię zwiedzanych miejsc. Niesamowite wrażenie zrobił na uczniach Zespół Pałacowo-Parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim. Zwiedzający podziwiali wspaniałość monumentalnej budowli, która uległa powojennej dewastacji. Obecnie trwają w obiekcie prace nad przywróceniem jej dawnej świetności. Przewodnicy opowiadali historie i ciekawostki o XIX – wiecznym pałacu i niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej.
Dużą frajdą był pobyt w Parku Techniki w Złotym Stoku, który jest dokładną repliką średniowiecznej osady górniczej. Była to swoista podróż w czasie, kiedy nie było elektryczności, a do pracy wykorzystywano jedynie siłę mięśni. Znajdujące się urządzenia zbudowane są w skali 1:1 (m.in. imponujący rozmiarem: 15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe). Fascynującym przeżyciem była wizyta w Labiryncie Strachu oraz w Chacie Kata, gdzie jej „właściciel” na odważnych turystach prezentował dawne techniki tortur.
Chętni korzystali z przejażdżki czołgiem Leonarda da Vinci. Dużo uciechy było na placu średniowiecznych zabaw. Park Techniki w Złotym Stoku idealnie łączył naukę i zabawę.
Wyjazdy się udały, dzieci wróciły bardzo zadowolone.

Galeria: