II Śniadanie Wielkanocne dla Mieszkańców Opola

[ Powrót do aktualności ]

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych 23 marca o godz.11 odbyło się śniadanie wielkanocne dla mieszkańców Opola na opolskim Rynku.
Organizatorami śniadania byli: Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu i Urząd Miasta Opola.
Patronat nad śniadaniem przyjęli: Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa i Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Śniadanie było okazją do integracji Opolan w życzliwej, świątecznej atmosferze przy tradycyjnym stole wielkanocnym, pełnym świątecznych potraw i wypieków. Wokół ratusza zostało ustawionych 90 stołów, przy których zebrali się przedstawiciele różnych środowisk: przedszkoli, szkół, Domów Dziennego Pobytu, stowarzyszeń, rad dzielnic, świetlic środowiskowych i innych instytucji.

Każda z grup zaprezentowała na swoich przystrojonych i świątecznych stołach swoje wielkanocne specjały, którymi częstowano Opolan. Na śniadaniu nie zabrakło też tradycyjnego żuru z białą kiełbaską i jajkiem, którym mieszkańców częstował Prezydent Opola i Przewodniczący Rady Miasta. Wszystkie potrawy poświęcił Biskup Opolski Andrzej Czaja. Imprezę zorganizowano po raz drugi. Był to czas na rozmowy o zwyczajach świątecznych a także okazja, aby wymienić się świątecznymi tradycjami i przepisami oraz złożyć sobie życzenia. Podczas śniadania rozstrzygnięto konkursy na niezwykłą palmę, babę wielkanocną, stroik i pisankę. Komisja miała ciężki orzech do zgryzienia - ciężko było wybrać laureatów.

Setki Opolan wzięło udział w II Opolskim Śniadaniu Wielkanocnym, pokazaliśmy, że jesteśmy dużą rodziną Przy stole nikogo nie zabrakło: starszych i młodych, bogatych i biednych, pracujących i bezrobotnych. Każdy odwiedzający mógł zapoznać się z najróżniejszymi formami zdobień i dekoracji pisanek od tych tradycyjnych po wyszukane i niecodzienne. Dla najmłodszych opolan były przygotowane niespodzianki i upominki. Uroczystościom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która spowodowała, że Opolanie licznie przybyli i zapełnili plac wokół ratusza.

Dziękujemy tym, którzy włączyli się w przygotowanie II Śniadania Wielkanocnego, wszystkim sponsorom, darczyńcom, ludziom dobrej woli. Liczymy, że w przyszłym roku III Śniadanie Wielkanocne będzie jeszcze bardziej okazałe i obfite.

Opolski Oddział Okręgowy
Polskiego Czerwonego Krzyża

Galeria: