„Bezpiecznie z PCK”

[ Powrót do aktualności ]

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu zakończył program „Bezpiecznie z PCK”, finansowany w ramach zadania publicznego ze środków Miasta Opola. W programie brały zarówno przedszkola, jak i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Opola. Celem programu było zachęcenie uczniów i przedszkolaków do poznania i zrozumienia zasad bezpieczeństwa, zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, wykształcenie świadomości związanej z przeciwdziałaniem zagrożenia ruchu drogowego, a także nauczenie zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Program został podzielony na trzy etapy.
Dla dzieci w przedszkolach zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Bezpieczny przedszkolak”. W konkursie udział wzięło 8 przedszkoli, gdzie w sumie wpłynęło 55 prac plastycznych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 16 czerwca 2016r. i postanowiono wytypować trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia:
I miejsce – Przedszkole Publiczne Nr 43 w Opolu,
II miejsce – Przedszkole Publiczne Nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu,
III miejsce – Przedszkole Publiczne Nr 54 w Opolu.
W placówkach, do których uczęszczali laureaci konkursów plastycznych odbyły się pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Kolejny konkurs w ramach zadania publicznego ogłoszono 12 września b.r. Był to konkurs na najciekawszą gazetkę ścienną pn. „Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola”. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie gazetki ściennej o tematyce promującej zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy i nadesłanie do biura naszego Oddziału PCK w Opolu dokumentacji fotograficznej. Do komisji wpłynęło 13 prac.
W kategorii przedszkola: I miejsce zdobyło Przedszkole Publiczne Nr 3 w Opolu.
W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 13 w Opolu.
Laureaci otrzymali nagrodę rzeczową w postaci fantoma do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Gratulujemy!

W ramach zadania publicznego zorganizowano VI Turniej wiedzy PCK ph. „Bezpiecznie do szkoły”, składający się z dwóch etapów. Uczestnikami turnieju były dzieci ze szkół podstawowych (klas IV – VI).
W etapie szkolnym wzięło udział 168 uczniów z 8 szkół z terenu miasta Opola tj. PSP nr 2 w Opolu, PSP nr 5 w Opolu, PSP nr 14 w Opolu, PSP nr 15 w Opolu, PSP nr 21 w Opolu, PSP nr 24 w Opolu, PSP nr 26 w Opolu, PSP nr 28 w Opolu.
Etap miejski odbył się w dniu 22 listopada 2016 roku, obejmował test wiedzy oraz poszerzony został o sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Na podium uplasowali się:
I miejsce – Maksymilian Knapik z PSP nr 24 w Opolu,
II miejsce – Oliwia Chudy z PSP nr 14 w Opolu,
III miejsce – Michał Chinczewski z PSP nr 14 w Opolu.
Wszyscy laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, a szkoła do której uczęszcza zwycięzca otrzymała fantom do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w programie i zaangażowanie uczestników w promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy.

Sabina Jabcoń
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża
w Opolu