„Chroń Dziecięce Uśmiechy”

[ Powrót do aktualności ]

Na Opolszczyźnie realizowany jest program edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Polski Czerwony Krzyż wspólnie z firmą Wrigley Poland, producentem bezcukrowych gum do żucia Orbit i we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED, zainaugurowali czwartą edycję programu edukacyjno – profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.
Polska jest jednym z krajów w Europie o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem.
Celem programu jest budowanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości, jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Do uczniów trafiły materiały edukacyjne „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach, osobno dla grupy wiekowej 6-9 lat („Ja i moje zęby”) oraz 10-12 lat („Ja i mój uśmiech”). W trakcie ćwiczeń, gier i quizów dzieci będą zdobywały wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej. Dodatkowo w szkołach podstawowych, wybranych przez PCK, w których odbędą się zajęcia edukacyjne, zostaną również zorganizowane bezpłatne przeglądy stomatologiczne w specjalnie przygotowanych mobilnych gabinetach dentystycznych. Każdy z takich gabinetów będzie wyposażony w profesjonalny sprzęt oraz będzie obsługiwany przez wyspecjalizowany personel medyczny. Gabinety odwiedzą szkoły w uzgodnionych z ich Dyrekcją terminach, tak aby przebadać wszystkie dzieci w wieku 5-13 lat w danej szkole. I tak:
w dniach 17-18 października w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 i 3 w Brzegu (950 dzieci),
w dniach 19-20 października w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 w Opolu (600 dzieci),
a w dniach 24-25-26 października w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5, 12 i 20 w Kędzierzynie –Koźlu (950 dzieci).
Po zakończeniu przeglądów szkoły uczestniczące w projekcie otrzymają specjalny certyfikat uczestnictwa w programie.

Danuta Pilipczuk
Opolski Oddział Okręgowy
Polskiego Czerwonego Krzyża

Galeria: