Pożyteczne współzawodnictwo

[ Powrót do aktualności ]

W dniach 8 – 15 maja obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża.
Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie zorganizował w czwartek 12 maja XIX Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK. Odbywały się w urokliwej scenerii Placu Partnerstwa. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Otmuchowa. W tej prozdrowotnej i edukacyjnej rywalizacji wystartowało 9 drużyn ze szkół podstawowych z terenu Gmin Otmuchów i Paczków. Celem zawodów było m.in. podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Czteroosobowe zespoły pokonywały trasę, na której były umieszczone stacje z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu. Do symulowanych zadań należały: resuscytacja krążeniowo – oddechowa na manekinie, oparzenie dłoni, krwotok z nosa, omdlenie i uraz kręgosłupa.
Uczestnicy układali z serduszek znak czerwonokrzyski, rozwiązywali test zawierający 15 pytań: o PCK, z zakresu udzielania pierwszej pomocy i o Otmuchowie. Na punktach oczekiwania przeprowadzano konkurencje indywidualne, za które medale otrzymali:
- gra w bule:
I m. Dominika Basińska – ZSP w Wójcicach,
II m. Oliwia Korzeniewicz – SP w Jarnołtowie,
III m. Matylda Kuźniak – ZSP w Grądach,
- rzuty lotkami do tarczy:
I m. Jakub Olejnik – ZSP w Trzeboszowicach,
II m. Alicja Patkowska – PSP nr 2 w Paczkowie,
III m. Maria Rolka – PSP nr 3 w Paczkowie.
Dodatkową atrakcją był pokaz otmuchowskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Każdy mógł spróbować swoich sił w gaszeniu „pożaru”, zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego. Na stacjach sędziowali studenci z PWSZ w Nysie, pozorację przygotowali członkowie SK PCK przy ZS w Otmuchowie. Sędzią głównym zawodów była Katarzyna Stopyra – Instruktor Pierwszej Pomocy PCK. Nagrody, dyplomy, podziękowania wręczał Sekretarz Miasta – Artur Banasiak.
Zwycięskie drużyny:
I miejsce – PSP nr 2 w Paczkowie,
II miejsce – ZS, SP w Jarnołtowie,
III miejsce – ZSP w Mesznie.
Kolejne miejsca zajęły szkoły: ZSP w Grądach, ZSP w Trzeboszowicach, ZSP w Kałkowie, ZSP w Wójcicach, PSP nr 3 w Paczkowie i ZSP w Maciejowicach.

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie składa podziękowania Młodzieży Czerwonokrzyskiej, Opiekunom SK PCK, studentom PWSZ, jednostce OSP za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów.

Stanisława Kosmal
Oddział Rejonowy PCK
w Otmuchowie

Galeria: