Wycieczka dla młodych działaczy PCK

[ Powrót do aktualności ]

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie zorganizował w dniach 4, 5 i 6 października jednodniowe wycieczki turystyczno – krajoznawcze po Ziemi Kłodzkiej dla dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym oraz aktywnych członków Szkolnych Kół PCK z placówek oświatowych Gmin Otmuchów i Paczków.
W ciągu 3 dni 123 osoby zwiedzały Twierdzę Kłodzko – najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, która zachęca swoją tajemniczością do odwiedzenia. Zobaczyć tu można było ogromne bastiony i komnaty. Uczniowie zapoznali się z historią obiektu poczynając od wieku X kończąc na XXI. Przewodnicy opowiadali m.in. jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentowali jedną z armat, oprowadzali po kazamatach i bastionach. Z tarasu widokowego można było podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Uczniowie szkół paczkowskich pokonali ponad kilometr podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.
Młodzież otmuchowska deszczowe godziny spędziła w kinie Cinema 3D, oglądając film animowany „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Komedia opowiadająca o zwierzętach, które prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy zawierała też przesłanie dla młodych wolontariuszy: miłość przenosi góry, a przyjaciele są solą ziemi; trzeba się dzielić, trzeba sobie pomagać, trzeba się szanować.
W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Złotym Stoku, gdzie spożyli smaczny obiad.
Imprezę sfinansowano z organizowanej akcji \"Gorączka Złota\" (2.196,73zł) oraz dotacji Gminy Otmuchów (2.832,80zł).
Pomimo słotnej pogody wyjazdy się udały, program został zrealizowany a zaplanowane cele osiągnięte. Jednym z nich było wyrabianie nawyków prawidłowego spędzania czasu wolnego poprzez ruch, aktywny wypoczynek, sport i rekreację. Wycieczka była nagrodą dla uczniów za działalność w Szkolnych Kołach PCK, które obchodzą 95-lecie.

Stanisława Kosmal
Oddział Rejonowy
Polskiego Czerwonego Krzyża
w Otmuchowie

Galeria: