XX Rejonowe Zawody PP PCK w Otmuchowie dla szkół podstawowych

[ Powrót do aktualności ]

Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie po raz 20 zorganizował zawody pierwszej pomocy dla uczniów ze szkół podstawowych ph. "Promujemy zdrowy styl życia". W dniu 17 maja stawiło się 9 drużyn z placówek oświatowych Gminy Otmuchów i Gminy Paczków, aby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Czteroosobowe zespoły konkurowały między sobą na stanowiskach z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu, które były rozmieszczone na Placu Partnerstwa. Do symulowanych zadań należały: omdlenie, resuscytacja krążeniowo-oddechowa na manekinie, oparzenie dłoni, złamanie otwarte kończyny dolnej i uraz kręgosłupa. Ponadto oceniane było bezpieczeństwo ratowników, koordynacja pracy w zespole, umiejętność wezwania pogotowia.
Do rozwiązania był również test zawierający 15 pytań : o PCK, z zakresu udzielania pierwszej pomocy i o Otmuchowie. W punktach oczekiwania przeprowadzano konkurencje indywidualne, za które medale otrzymali: - bule : I m. Katarzyna Marass (PSP nr 3 w Paczkowie), II m. Radosław Pydych (ZSP w Mesznie), III m. Jacek Pszeniczny (ZSP w Wójcicach) - rzuty do celu : I m. Wiktoria Gołąbek (ZSP w Kałkowie), II m. Kinga Kubica (ZSP w Trzeboszowicach), III m. Aleksandra Gabryś (ZSP w Kałkowie).
Dodatkową atrakcją był wóz strażacki z podnośnikiem. Każdy mógł wsiąść na platformę i z wysokości podziwiać wspaniałe widoki. Na stacjach sędziowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK oraz członkowie SK PCK przy ZS w Otmuchowie . Natomiast pozorantami byli zawodnicy z drużyny ratowniczej Gimnazjum w Jarnołtowie. Sędzia główny zawodów : Iwona Wróblewska – Instruktor Pierwszej Pomocy PCK. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Otmuchowa, który od lat wspiera Stowarzyszenie. Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczał Sekretarz Miasta Artur Banasiak.
Zwycięskie drużyny:

I miejsce SP w Jarnołtowie
II miejsce PSP nr 2 w Paczkowie
III miejsce SP w Otmuchowie

Kolejne miejsca zajęły szkoły: ZSP w Wójcicach, ZSP w Trzeboszowicach, ZSP w Mesznie, ZSP w Grądach, ZSP w Kałkowie, PSP nr 3 w Paczkowie. Zarząd Oddziału Rejonowego PCK składa podziękowania młodzieży czerwonokrzyskiej, opiekunom SK PCK, Jednostce OSP za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów.

Galeria: