Toruńskie pierniki w Warszawie

[ Powrót do aktualności ]

Dnia 6.12.2018 r. uczniowie klasy 5a Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie udali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu programu wsparcia systemu żywienia dzieci „Żółty Talerz”, stworzonego przez Kulczyk Foundation i PCK.
Wędrówka rozpoczęła się od Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie spacerując przez Śródmieście oglądali tętniącą życiem stolicę. Następnie odwiedzili Stare Miasto, gdzie podziwiali Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i Syrenkę Warszawską. Młodzi turyści mieli okazję zobaczyć także Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudzkiego oraz Pałac Prezydencki.

Głównym punktem wycieczki była wizyta w Pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation i warsztaty z wypieku pierników. Przygodę kulinarną rozpoczęto od mycia rąk, a przed przystąpieniem do pracy wszyscy uczestnicy otrzymali fartuszki ze świątecznym nadrukiem i z logo fundacji.
Tajniki piernikarskiej wiedzy przekazali dzieciom pracownicy Muzeum Piernika w Toruniu. Mistrz piernikarski i towarzysząca mu wiedźma korzenna przenieśli zebranych w czasie i przestrzeni do XVI-wiecznej piekarni. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i kory cynamonowej dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat. Przesiewały mąkę, ucierały korzenie. Największą atrakcją okazało się samodzielne kształtowanie ciasta, które zostało umieszczone w ozdobnych formach. Czekając na gotowy wypiek dzieci słuchały toruńskich legend i opowieści. Po takiej lekcji wszyscy uczniowie zostali czeladnikami Mistrza Piernikarskiego. Na pamiątkę pobytu w pracowni otrzymali dyplom oraz zabrali jeszcze ciepłe pierniki.

Wycieczka zakończyła się wieczornym spacerem, podczas którego można było podziwiać świąteczne iluminacje warszawskich ulic.
W autokarze czekała jeszcze jedna niespodzianka. Jak co roku 6 grudnia Mikołaj miał sporo pracy, ale nie zapomniał również o prezentach dla uczestników wycieczki.
Pomimo zmęczenia wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych wrażeń i poszerzyła wiedzę. Jednocześnie dała poczucie niedosytu i potrzebę kolejnego przyjazdu do stolicy.
Serdecznie dziękujemy Kulczyk Foundation i Opolskiemu Oddziałowi Okręgowemu PCK za możliwość uczestniczenia w projekcie. Składamy również podziękowania dla Centrum Dystrybucyjnego Biedronka w Skarbimierzu za ufundowanie mikołajkowych prezentów.

„Dla ludzi naprawdę wielkich nie ma większej radości od tej aby drugim sprawiać radość” - Wilhelm Keppler.

Anna Jelenkowska

Galeria: