XXVII Okręgowe Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

[ Powrót do aktualności ]

W sobotę, 18 maja 2019 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu odbył się etap okręgowy XXVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.
Organizatorem zawodów był Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Patronat nad zawodami objęli: Marszałek Województwa Opolskiego, Opolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Opola, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu i Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Opolu.

Startujące 5-osobowe zespoły ratownicze, zwycięzcy etapów rejonowych / strefowych, reprezentowały szkoły ponadpodstawowe:


  • I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie,
  • I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu,
  • I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie,
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu,
  • Zespół Szkół w Wołczynie.

Zgodnie z regulaminem, organizator przygotował pętlę 6 stacjami / zadaniami. Zawodnicy musieli rozwiązać test oraz wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy m.in.: fotografowi na którego wpadł rolkarz, babci, cierpiącej na cukrzycę, która miała objawy udaru mózgu, robotnikom, którzy znajdują w krzakach osobę nieprzytomną bez oddechu i wpadają w panikę, młodej dziewczynie, która na wskutek zawodu miłosnego targnęła się na życie podcinając sobie żyły i zażywając „dopalacze” oraz osobom pod wpływem alkoholu, które ucierpiały w wyniku bójki.

Sędziowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK, Ratownicy PCK z Grupy Ratownictwa PCK oraz lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Pozorowali wolontariusze z Kędzierzyna-Koźla oraz kandydaci do Grupy Ratownictwa PCK w Opolu.
Funkcję sędziego głównego mistrzostw pełnił Dawid Drożdż, a sędziego technicznego Agnieszka Jabłońska-Berendowicz.

Najlepszymi okazały się zespoły ratownicze z:
  • I miejsce - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu /zespół ten będzie reprezentował Opolszczyznę na etapie centralnym/
  • II miejsce - I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu,
  • III miejsce - I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu.

Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa i drobne gadżety, a zwycięzcy puchary i bogate nagrody (kamery sportowe, słuchawki bezprzewodowe, dyski przenośne i mobilne ładowarki).
Nagrody ufundowali: Marszałek Województwa Opolskiego, Prezydent Miasta Opola, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Opolu.
Dodatkową nagrodę – puchar, dla zespołu który najlepiej poradził sobie na najtrudniejszej stacji, ufundował Komendant Miejski Policji w Opolu.

Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek w postaci grochówki.

Biuro Opolskiego Oddziału Okręgowego
Polskiego Czerwonego Krzyża

Galeria: